|
![]() |
ISSN 1214-9675 Server vznikl za podpory Grantové agentury ČR. 21. ročník |
Témata
Doporučujeme
Kontakt
|
![]()
Vydáno dne 15. 12. 2005 (15731 přečtení) |
![]() | (1) |
Touto úpravou zpřísníme přípustné zvlnění v daném propustném pásmu, kde bychom jinak používali hodnotu vložného útlumu. Jak bylo naznačeno, stanovením požadavků pro návrh filtru je myšleno určení parametrů tolerančního schématu, které by obecně mohlo pro dolní propust vypadat následovně.
Obr. 4. Toleranční pole dolní propusti
Základními údaji tolerančního pole jsou mezní frekvence propustného a nepropustného pásma a mezní hodnoty útlumů v těchto pásmech. Frekvence volíme podle pracovního pásma rozbočovače, hodnotu útlumu v nepropustném pásmu určíme dle doporučení a metoda výpočtu útlumu propustného pásma byla již popsána výše (1). Určení parametrů tolerančního schématu pro filtr typu horní propust je totožné, pouze jsou zaměněny hodnoty parametrů pro propustné a nepropustné pásmo s přihlédnutím na hodnoty, které jsou uvedeny v doporučení.
Nyní máme zadáno toleranční pole filtru a je na řadě volba aproximační funkce, která bude co nejlépe vyhovovat našim požadavkům. Důležitým faktorem je zde výsledný řád filtru, podle něhož se určuje složitost zapojení. Snažíme se tedy o navržení co nejmenšího řádu filtru, ale nesmíme zapomenout na splnění zadaných požadavků, mezi které počítáme také skupinové zpoždění. Existuje celá řada aproximačních funkcí poskytujících různé vlastnosti, bohužel nelze vždy splnit vše, co si přejeme v plné míře. Například požadavky na strmost filtru a skupinové zpoždění jdou proti sobě, proto je nutno většinou přijmout určitý kompromis mezi splněním těchto požadavků a složitostí (řádem) filtru. Strmost filtru je jednou z nejdůležitějších vlastností filtru, jedná se o rychlost přechodu z propustného do nepropustného pásma (či naopak). Pokud tedy uvažujeme zadané hodnoty útlumů (dle doporučení), pak nám tato strmost závisí pouze na hraničních kmitočtech, které si zvolíme dle pracovního pásma rozbočovače. Z toho vyplývá, že pokud bychom chtěli pracovní pásmo VDSL již od mezních 25 kHz, bylo by za potřebí mnohem strmějšího filtru než v případě, kdybychom uvažovali koexistenci VDSL s ADSL a hraniční kmitočet by se pohyboval nad 1.1 MHz. Samozřejmě zde hraje svou roli řád filtru. Oproti tomu musíme také dbát na dodržení hraničních mezí pro hodnoty skupinového zpoždění a to nám nedovoluje používat ve všech případech jednotně nejstrmější druhy aproximací. Pokud bychom si chtěli sestavit jakousi stupnici od 1 do 5 podle úrovně strmosti, pro hodnoty skupinového zpoždění by tato stupnice měla v podstatě opačný průběh. Vždy proto záleží na konkrétním případu a zkušenostech návrháře, jakou aproximační úlohu zvolí. Nebudou zde popsány vlastnosti všech aproximačních úloh, ale pouze ty, které lze bez problémů použít pro návrh rozbočovačů.
Pro návrh rozbočovače můžeme uvažovat pouze takové typy aproximačních úloh, které umožňují návrh se shodnými hodnotami zakončujících impedancí (např.135 Ω) a navíc pouze pro sudé stupně přenosových funkcí, jinak by návrh nemohl být úspěšný. První z možných variant je použití tzv. Inverzní Chebychevovy aproximace, která vykazuje stejné potlačení přenosu a strmost jako normální Chebychevova aproximace, ale má zvlnění místo v propustném pásmu v pásmu nepropustném a vykazuje lepší fázové vlastnosti. Použití této aproximace pro shodné zakončující impedance je možné až po její transformaci na tzv. variantu B. Další možností je použití tzv. Cauerovy aproximační úlohy, která umožňuje dosáhnout nejstrmějších modulových charakteristik v přechodovém pásmu a použití nejnižšího řádu filtru, ale bohužel má nejméně lineární fázovou charakteristiku s odpovídajícími dopady na průběh skupinového zpoždění. Také zde je nutné použít transformovanou variantu a to variantu C. Jistou variantu nám přináší také normální Chebychevova aproximační úloha, která po transformaci umožňuje návrh pro shodné zakončující impedance. Tato varianta již není nijak označována a většina katalogů ani návrhových programů ji neumožňuje, nicméně je velmi výhodná pro navrhování filtrů typu HP.
Důležitým orientačním hlediskem jsou maximální hodnoty činitelů jakosti Q, které souvisejí s nelinearitou fázové charakteristiky a též vyjadřují nároky na realizaci, jak z hlediska potřebného činitele jakosti použitých obvodů a součástek, tak i z hlediska potřebné tolerance prvků. Tyto nároky na realizaci stoupají s rostoucí hodnotou Q, přičemž obě hlediska do určité míry závisí také na typu realizace.
Následující kroky návrhu se již týkají realizace navrženého filtru. Pro rozbočovače, které jsou realizovány paralelním spojením filtrů typu DP a HP je nutné, aby dolní propust začínala sériovou cívkou a horní propust sériovým kondenzátorem. Z tohoto požadavku nám vycházejí také jednotlivé typy zapojení filtrů, kde tedy dolní propust bude v zapojení typu „Π“ a horní propust v zapojení typu „T“.
V této fázi návrhu je nutné zkontrolovat hodnoty navržených součástek, jelikož je možné, že zvolený typ aproximace nám vede na nerealizovatelné hodnoty součástek. Pokud se tak stane je nutno modifikovat návrh filtru, ať už provedením úprav ve výsledném zapojení, či návratem k volbě aproximační úlohy nebo dokonce zadáním upravených hodnot tolerančního schématu. Nerealizovatelnými hodnotami součástek můžeme rozumět úplně nesmyslné hodnoty, nedostupné hodnoty nebo nevhodné hodnoty cívek a kondenzátorů, které se vzájemně ovlivňují (vždy by měl být dodržen rozsah šesti řádů mezi hodnotou cívky a kondenzátoru, např. [nF] by měly odpovídat [mH]).
Důležitým faktorem je také již zmíněný činitel jakosti, který nám ovlivňuje tvar modulové charakteristiky. Úzce souvisí s parazitními ztrátami jednotlivých stavebních prvků. Největší ztráty vykazují reálné cívky, proto se často oproti nim ztráty v kondenzátorech zanedbávají. Ztráty reálných prvků poněkud mění koeficienty výsledné přenosové funkce filtru, čímž dochází k určité změně přenosových charakteristik reálného filtru oproti aproximované funkci. Modulová přenosová charakteristika je nejvíce ovlivňována v oblasti mezi propustným a nepropustným pásmem. Největší citlivost na nastavení a výsledné parametry filtru vykazují součástky sériových a paralelních rezonančních obvodů. Abychom minimalizovali ztráty, používáme jako stavební prvky filtrů kvalitní kondenzátory a zejména cívky se snažíme realizovat tak, aby měly pokud možno co největší činitel jakosti Q. Při skutečné stavbě navrženého filtru se musí počítat s tím, že se nepodaří přesně dodržet vypočítané hodnoty jednotlivých součástek. Kromě toho je potřeba uvážit i změny hodnot prvků vlivem teploty, stárnutí, změny zatížení apod. Proto je třeba sledovat, jak se projeví změny hodnoty určitého prvku na celou charakteristiku filtru a v jakém rozmezí je nutno parametry prvku udržet, aby přenosová charakteristika nevybočila z předem určeného tolerančního rozmezí. Všechny tyto vlivy je třeba ověřovat, případně odstraňovat, k čemuž slouží metody optimalizace návrhu, které by měly být prováděny průběžně během návrhu filtru.
Po dokončení návrhů obou typů filtrů se vrátíme k vlastnímu návrhu rozbočovače, kde je nutno se ještě zaměřit na nežádoucí vlivy, jež by nám takto realizovaný rozbočovač mohly ovlivňovat. Jedním z těchto faktorů je tzv. souhlasné rušení. Toto rušení je nutno eliminovat zařazením cívky proti souhlasnému rušení (CMC), která toto rušení efektivně potlačuje. Pro její návrh lze použít návrhové programy dostupné volně na internetu [7]. Cívku můžeme zařadit do blízkosti TELE portu či LINE portu, z principu je účinné potlačení zaručeno v obou případech.
Navržená struktura filtru je v nesymetrickém tvaru a je zapotřebí ji převést na zapojení symetrické. Postup symetrizace je dostupný téměř v každé literatuře zabývající se teorií filtrů, a proto zde není uveden. Pouze bych poznamenal, že v případě kondenzátorů se jejich hodnota v podélných větvích zdvojnásobí, kdežto u cívek klesne jejich hodnota na polovinu. V podélných větvích se nám nyní vyskytují cívky se shodnou hodnotou a je výhodné je realizovat transformátory. Při převodu cívek na hodnoty primárních a sekundárních vinutí transformátorů je třeba počítat se základními vztahy pro souhlasné a nesouhlasné transformátory. Před realizací výsledného rozbočovače je nutno ještě upravit hodnoty součástek podle jejich dostupnosti na trhu. V případě kondenzátorů bych doporučoval jejich paralelní spojování za účelem dosažení požadované hodnoty, jelikož sériové spojení kondenzátorů přináší parazitní vazby, kterým se chceme vyvarovat. U cívek se můžeme pokusit zaokrouhlením dostat na dostupnou hodnotu, nicméně zde se předpokládá, že danou hodnotu budeme schopni objednat, či vyrobit.
Rozbočovače jsou dnes často nedílnou součástí modemů ADSL / VDSL. V případě, kdy však chceme laborovat s jejich zapojeními, či pouze zkoumat jejich vlastnosti, naskýtá se problém s jejich pevným zabudováním. Pro výzkumné účely a další operace je vyžadován rozbočovač jako samostatné zařízení, které můžeme zakončovat libovolnými impedancemi zadanými pro jednotlivá měření. Tento text měl čtenáři poskytnout ucelený přehled na problematiku rozbočovačů a měl by usnadnit návrh rozbočovače. Některé problémy byly značně zjednodušeny, jelikož zasahují do tématicky odlišných oblastí. Pro doplnění informací doporučuji přečtení volně navazujícího článku Rozbočovače pro přípojky VDSL, kde jsou zveřejněny mimo jiné také výsledky návrhu rozbočovače pro konkrétní podmínky.
Tento příspěvek vznikl za podpory GAČR v rámci projektu 102/03/0434 „Omezující faktory při širokopásmovém přenosu signálu po metalických párech a vzájemná koexistence s dalšími systémy“.
[1] Vodrážka, J.; Havlan, M. : Přístupové přenosové systémy – Cvičení
Vydavatelství ČVUT. Praha 2003
[2] Cook, J. : Splitter for VDSL
BT Labotatories. 1996
[3] Martínek, P.; Boreš, P.; Hospodka, J. : Elektrické filtry
Vydavatelství ČVUT. Praha 2003
[4] Hájek, K.; Sedláček, J.: Kmitočtové filtry
Vydavatelství BEN. Praha 2002
[5] Program pro syntézu elektrických filtrů: Syntfil
http://obvody.feld.cvut.cz/syntfil/
[6] Program pro návrh analogových filtrů: NAF 1.6. demo http://hippo.feld.cvut.cz/~bores/prog/htmt/htm/naf.htm
[7] Program pro návrh CMC: Magnetics common mode inductor design http://www.mag-inc.com/software/cmf.asp
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.